Czy MLM to dobry pomysł na biznes?

Handel od tysiącleci jest jednym z najbardziej zyskownych pomysłów na biznes. W dzisiejszych czasach w rolę sprzedawcy można zaś wcielić się praktycznie bez żadnych kosztów. Wszystko przez MLM, czyli Multi Level Marketing. Czy jednak na pewno jest to dobry pomysł na biznes?

Na czym polega MLM?

MLM to sprzedaż produktów albo usług i otrzymywanie prowizji od każdej sfinalizowanej transakcji. Jego idea bazuje również na możliwości stworzenia własnej grupy sprzedażowej, aby z tego tytułu także uzyskiwać dochody. MLM znany jest jeszcze pod określeniem sprzedaży katalogowej i szczególnie mocno praktykuje się go w szeroko pojętej branży kosmetycznej.

Praktycznie brak kosztów i wymagań sprawia, że w MLM działać może praktycznie każda pełnoletnia osoba. Sprzedażą zajmują między innymi studenci, dla których Multi Level Marketing zwykle jawi się jako idealny pomysł na swoją pierwszą działalność biznesową.

Potencjalnie MLM może zapewnić nielimitowane zyski. Faktycznie niektórym udało się w ten sposób zarobić ogromne ilości pieniędzy. Jednocześnie jednak większość uczestników sieci MLM osiąga z tego niskie dochody.

Jak osiągnąć sukces w MLM?

Rozpoczęcie działalności w MLM jest bardzo proste. Trudniej tu osiągać jednak naprawdę wysokie dochody. W tym celu trzeba wykazać się pomysłowością, wytrwałością i dużym zaangażowaniem. W tej branży liczą się zwłaszcza umiejętności aktywnej sprzedaży. Na początku pozyskiwanie klientów bywa mozolne, tym bardziej że konkurencja jest spora. Chcąc zarabiać w MLM trzeba więc lubić kontakt z innymi ludźmi oraz mieć dar przekonywania.

Choć podczas upływu czasu umiejętności sprzedażowe nadal są istotne, to większe znaczenie zaczyna mieć poszerzanie struktury a rekrutacja współpracowników jest możliwa tylko wtedy, gdy ma się w branży już spore doświadczenie i pierwsze sukcesy na koncie. Tylko wtedy można przekonać innych do chęci uczestnictwa w swojej strukturze sprzedażowej.

Po długim czasie pracy, liczonym nawet w latach, można finalnie zbudować naprawdę dużą grupę sprzedażową. Wtedy to klucz do sukcesu polega już nie na aktywnej sprzedaży, a na zarządzaniu własną strukturą. Na tym etapie można już liczyć na duże zyski, o ile podlegli członkowie grupy sprzedażowej realizują sprzedaż o dużym wolumenie.

Czy warto rozpoczynać biznes w MLM?

Sprzedaż oparta o MLM wzbudza skrajnie odmienne opinie. Wielu ludzi uważa, że uczestnictwo w takiej sieci sprzedażowej to strata czasu. Inni kontrargumentują, że ci co są najlepsi, przez MLM w prosty sposób uzyskują większe dochody niż na pracy etatowej.

W rzeczywistości MLM może zapewniać satysfakcje i przynajmniej zadowalające wynagrodzenie, jednak zwykle potrzeba na to lat ciężkiej i mądrej pracy. Cały czas trzeba też rozwijać swoje kompetencje i szukać nowych okazji. Nie można jednak oczekiwać, że MLM pozwoli szybko i bez wysiłku osiągnąć ogromne gratyfikacje finansowe.

Na początku warto rozważyć wstąpienie do już istniejącej grupy sprzedażowej. Co prawda otrzymuje się wtedy nieco mniejszą prowizję, ale za to można liczyć na wsparcie dużo bardziej doświadczonego sprzedawcy.