Z założenia celem istnienia inkubatora przedsiębiorczości jest pomaganie innym w otwieraniu biznesu. Sam inkubator zwykle nie jest jednak organizacją non profit, tylko inną firmą, która także musi osiągać zyski. Czy więc warto korzystać z jej usług?
Jak prowadzi się firmę w inkubatorze przedsiębiorczości?
Otworzenie firmy w inkubatorze przedsiębiorczości jest proste. Całość w zasadzie sprowadza się do spotkania z jej przedstawicielem i zawarcia umowy. Można wtedy liczyć na brak składek ZUS, darmowe usługi księgowe, wsparcie prawne, czy opcję wynajmowania powierzchni biurowej na preferencyjnych warunkach.
Konieczne jest jednak comiesięczne odprowadzanie składek do inkubatora. Ponadto jest się od niego uzależnionym, a np. na wystawienie faktur trzeba sporo poczekać. Korzystając z inkubatora trudniej też uzyskać kredyt na działalność, czy też przeprowadzić optymalizację podatkową. Co więcej, w tym przypadku zawsze działa się pod logiem inkubatora przedsiębiorczości, a nie jako samodzielny przedsiębiorca. To może niekorzystnie wpłynąć na wizerunek w oczach swoich kontrahentów.
Inkubatory przedsiębiorczości mają więc zarówno szereg zalet, jak i sporo wad. To czy skorzystanie z ich usług będzie opłacalne, zawsze zależy od indywidualnej sytuacji i kilku innych czynników, takich jak branża, której chce się działać, czy też swojego dotychczasowego doświadczenia na polu biznesowym.