Kiedy przedsiębiorca może płacić mniej za ZUS?

Ryczałtowany ZUS w Polsce to kontrowersyjny temat. W praktyce oznacza to, że np. informatyk z Warszawy w standardowych przypadkach płaci tyle samo składek ZUS, co np. fryzjerka z małego miasteczka. Na szczęście przedsiębiorcy mogą skorzystać z kilku programów obniżających wysokość kwoty płaconej do ZUS-u.

Kiedy przedsiębiorca płaci mniej do ZUS-u?

Z obniżonych składek ZUS można skorzystać zwłaszcza na początku prowadzenia działalności. Przez pierwsze pół roku każdy przedsiębiorca może skorzystać z tzw. ulgi na start. Oznacza to, że co miesiąc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odprowadza on około 400 zł. Przez kolejne dwa lata skorzystać można zaś z małego ZUS-u. W tym przypadku odprowadza się około 600 zł w skali miesiąca.

Później przedsiębiorca płaci do ZUS-u już około 1 500 zł miesięcznie. Wyjątek stanowią tu przedsiębiorcy, którzy osiągają relatywnie niewielkie przychody i dochody. Mogą oni liczyć na składki niższe nawet o kilkaset złotych.

Czy warto korzystać z niższych składek ZUS?

Warto zaznaczyć, że korzystanie z wszelkich programów obniżających wysokość składek ZUS zawsze jest dobrowolne. Przedsiębiorca musi więc o tym poinformować urząd. Obniżony ZUS pomaga obniżyć koszty prowadzonej działalności. Z drugiej strony oznacza to bardzo niskie składki emerytalne, a więc i niską emeryturę w przyszłości.