Na czym polega link building?

Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne to jeden z kluczowych aspektów wpływających na pozycjonowanie strony internetowej. Jeśli więc chce się być wysoko w wynikach wyszukiwania np. w Google, to koniecznie trzeba wdrożyć tzw. strategię link building.

Dlaczego link building jest tak istotny?

Sztuka SEO polega na spełnieniu wymagań algorytmów wyszukiwarki, które wskazują na jakość danej strony internetowej. Dla algorytmów duża liczba linków prowadząca do danej strony jest oznaką jej wysokiej jakości. W konsekwencji taka strona osiąga wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Znaczenie ma jednak nie tylko ilość linków, ale także ich jakość. Oznacza to, że link pochodzący np. z popularnego portalu informacyjnego ma znaczenie większą moc niż nawet setki linków pochodzących z małego forum internetowego.

W jaki sposób zdobywać linki?

Istnieje wiele sposobów uzyskiwania linków do swojej strony internetowej. Zasadniczo im ich zdobycie jest droższe, tym lepszy efekt się uzyskuje. Popularne metody link buildingu to:

  • Komentarze z linkiem na forach internetowych. Tą metodę wykorzystuje się nie tylko dla link buildingu, ale także do marketingu szeptanego. Komentarze w forach można umieszczać za darmo, jednak efektywność takich działań jest dość niska.
  • Katalogi, czyli strony internetowe, które grupują strony internetowe w wybrane kategorie. Jest to tania, a czasem darmowa metoda o niskiej skuteczności.
  • Treści na innych stronach internetowych. To skuteczna metoda link buildingu, szczególnie jeśli artykuł pojawia się na dużej i popularnej stronie. Zwykle w tym przypadku tworzy się tzw. artykuły sponsorowane zawierające link do strony docelowej. Koszty publikacji czasem mogą być liczone nawet w tysiącach złotych.

Najpopularniejsza metoda link buildingu to pozyskiwanie linków z różnych źródeł jednocześnie.