Jak na standardy marketingu internetowego mailing jest narzędziem o bardzo długiej historii. Niektórzy uważają, że nie jest ono już tak efektywne, jak dawniej, a wypierają je inne techniki reklamy online. Mimo to mailing wciąż jest powszechnie używany i to także przez największe firmy.
Jaka jest efektywność mailingu?
Popularność mailingu bierze się stąd, że ta technika reklamy generuje minimalne koszty, a może potencjalnie może przynieść wielkie zyski. Chcąc wysyłać mailing, trzeba tylko opłacić oprogramowanie i przygotować odpowiednią treść oraz design. Naturalnie konieczne jest jeszcze zbudowanie odpowiedniej bazy subskrybentów. Summa summarum łączne koszty są zwykle dużo niższe niż np. przy reklamie PPC.
Co prawda większość ludzi nie czyta newsletterów otrzymanych od firm. Jeszcze mniejsza część decyduje się na dokonanie zakupu przez kliknięcie przycisku w mailu, który przenosi na stronę zakupową.
Przy dużej bazie subskrybentów wystarczy jednak, aby kilka procent z nich dokonało zakupu. Wtedy to zyski finansowe z mailingu mogą już znacznie przekroczyć pełne koszty. W dodatku mailing to narzędzie, które przypomina klientom o istnieniu danej marki. Jeśli nie skorzystają oni z oferty firmy natychmiastowo, to istnieje szansa, że zrobią to w przyszłości.
Jak przygotować bazę mailingową?
Dla bezpiecznego przeprowadzenia kampanii mailingowych należy pamiętać o kwestiach prawnych. W Polsce ochrona danych osobowych w Internecie jest coraz ważniejsza, czego przykładem jest wprowadzenie dyrektywy RODO.
Na ogół odradza się kupno jakichkolwiek baz mailingowych. Po pierwsze trudno sprawdzić, czy zostały one stworzone w sposób legalny. Po drugie ich jakość bywa niska i zawiera np. nieaktywne adresy e-mail. Ponadto osoby wpisane w taką kupioną bazę mogą być kompletnie niezainteresowane ofertą danej firmy.
Skuteczne, choć czasochłonne jest samodzielne budowanie bazy mailingowej. Można to zrobić np. przez zachęcenie czytelników bloga firmowego do subskrypcji e-mail. W ten sposób zdobywa się możliwość kontaktu z klientami, którzy naprawdę mogą być zainteresowani dokonaniem zakupu.
Jak przygotować dobrą akcję mailingową?
Niełatwo jest zachęcić internautę do kliknięcia w e-mail pochodzącą np. od sklepu internetowego. Wielu użytkowników sieci otrzymuje dziesiątki takich wiadomości tygodniowo. Kluczem do sukcesu jest tu zwrócenie uwagi odbiorcy chwytliwym tytułem. Powinien on wzbudzać ciekawość, jednak nie dawać wyczerpujących informacji. To może skusić zaciekawioną osobę do kliknięcia wiadomości.
Treść ma także spore znaczenie w przypadku wnętrza e-maila. Niemniej równie ważny jest atrakcyjny design. Samo dodanie ciekawego obrazka może być niewystarczające. W kampaniach mailingowych coraz częściej używa się np. gifów.
Każda kampania mailingowa powinna różnić się od poprzedniej, tak aby cały czas zaskakiwać odbiorców. Ważne jest również stałe monitorowanie efektów kampanii. W szczególności sprawdzać należy to, ilu internautów przeczytało wiadomość oraz ilu z nich dokonało zakupu.
Ponadto znaczenie ma czas wysyłania wiadomości. Kiepskim pomysłem jest przesyłanie mailingu np. w nocy z soboty na niedziele. Na ogół lepiej jest wybrać godziny popołudniowe w dniach roboczych. Wtedy to najwięcej internautów przegląda swoje skrzynki e-mail.