W Polsce zdecydowanie najpopularniejszą przeglądarką internetową jest Google. Inne, takie jak Yahoo, czy Bing mają marginalne znaczenie. Przebicie się na wysokie pozycje w Google to więc jeden z głównych celów marketingowych dla współczesnych firm. Chcąc tego dokonać, należy postępować w zgodzie z zasadami SEO, czyli Search Engine Optimization. Wcześniej trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób Google przygotowuje wyniki wyszukiwania.
Jak działają wynik wyszukiwania Google?
Celem każdej wyszukiwarki internetowej, w tym Google jest jak najszybsze podanie lisy stron, które są zbieżne ze słowami, jakie wpisał Internauta. Google dziennie obsługuje miliardy takich zapytań i podaje odbiorcy najbardziej dopasowane strony praktycznie w czasie rzeczywistym. W międzyczasie wyszukiwarka analizuje zawartość wręcz nieskończonej ilości stron dostępnych w Internecie.
Dopasowanie wyników wyszukiwania do zapytania wpisanego przez internautę bazuje na wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów. Z roku na rok są one coraz inteligentniejsze, jednak wciąż daleko im do ideału. Oznacza to, że algorytmy bazują na pewnych schematach, których poznanie i umiejętne użycie jest wykorzystywane przez specjalistów od marketingu internetowego. Poza tym samo Google zachęca twórców stron internetowych do tworzenia treści zgodnych z SEO. Polega to przede wszystkim na tym, aby strona była przyjazna algorytmom wyszukiwarki.
Jakie czynniki wpływają na wyniki wyszukiwania?
Google zachowuje w tajemnicy dokładny sposób działania swoich algorytmów, lecz czasem przekazuje twórcom stron pewne zalecenia. Trzeba przy tym mieć jeszcze świadomość, że algorytmy Google ewoluują non stop. Każda ich aktualizacja ma zaś wpływ na sposób funkcjonowania wyników wyszukiwania.
Można jednak wyróżnić kilka czynników, które od lat w dużym stopniu wpływają na pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google. Wśród nich znajduje się:
- Treść strony – wszystkie teksty na portalu powinny być unikalne i merytoryczne. Znaczenie ma także obecność tzw. słów kluczowych.
- Szybkość działania – ten parametr ma coraz większe znaczenie. Premiowane są strony ładujące się krócej.
- Responywność – ten czynnik wskazuje na to, czy dany portal wyświetla się prawidłowo i działa płynnie na urządzeniach mobilnych.
- Kod HTML – każda strona internetowa zbudowana jest na podstawie komend HTML. Kod programowania powinien więc być zoptymalizowany pod algorytmy Google.
- Zabezpieczenia – obecnie każda nowa strona powinna mieć wbudowany certyfikat bezpieczeństwa SSL. Jego brak może być przyczyną niższych pozycji w wynikach wyszukiwania.
- Popularność strony – Google nagradza te strony internetowe, które angażują odbiorców. Poziom zaangażowania jest zaś mierzony między innymi przez średni czas, jaki internauta spędza na stronie.
Powyższe czynniki związane są z tzw. on site SEO, czyli przygotowaniem odpowiedniej strony internetowej. Dla wyników wyszukiwania znaczenie ma jeszcze jednak off site SEO. W dużym uproszczeniu polega ona na zdobywaniu jak największej liczby tzw. wartościowych linków z innych domen internetowych.