Każdy przedsiębiorca chciałby się w pełni skupić na swojej działalności. Koniecznie musi jednak spełniać także obowiązki prawne, w tym te związane z podatkami. W dużej mierze wyręczyć go może księgowa. Pytanie tylko, jak ją wybrać?
Czy księgowość można prowadzić samodzielnie?
Mali przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z tzw. księgowości online. Polega to na wykupieniu abonamentu na program do wystawiania faktur i generowania rozliczeń. Zaletą tego rozwiązania jest pełna kontrola i niskie koszty wynoszące zwykle kilkadziesiąt złotych miesięcznie. W dodatku fakturę wystawić można w absolutnie dowolnym momencie, co jest sporym ułatwieniem.
Księgowość online oznacza jednak konieczność samodzielnego uzupełniania wszystkich dokumentów księgowych. To może być czasochłonne zajęcie, tym bardziej że w Polsce przepisy podatkowe często są niejasne i cyklicznie podlegają zmianom. Łatwo więc o pomyłkę i np. otrzymanie mandatu karnego z Urzędu Skarbowego.
Jak wybrać księgową?
Nie czując się na siłach do samodzielnego prowadzenia księgowości w swojej firmie, trzeba zatrudnić księgową. To bardzo ważna decyzja należy bowiem pamiętać, że w Polsce za błędy księgowej odpowiada przedsiębiorca.
Przy wyborze księgowej warto sprawdzić jej życiorys, wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe. Najkorzystniejsza sytuacja jest wtedy, gdy księgowa współpracowała już z firmą działającą w tej samej branży. Pomocne mogą być także opinie o danej księgowej znalezione w Internecie. Dobra księgowa powinna być osobą odpowiedzialną, słowną, sumienną, która zwraca uwagę na detale.
Ceny usług księgowych są różne. Jeśli w skali miesiąca wystawia się kilka faktur, a przy tym nie jest się czynnym płatnikiem VAT, to za księgowość płaci się około 150 zł. Przedsiębiorstwa średniej wielkości zwykle także zlecają usługi księgowe na zewnątrz, co wiąże się z wydatkiem liczonym np. w tysiącach złotych. Duże firmy zazwyczaj zaś zatrudniają na etat własne księgowe.